300 wpis! – Gorzelnie i Fabryki wódek w Galicji w 1901 r.

Witam,

   Dzisiaj 300 wpis na moim blogu 🙂 Myślę, że jest to już dość pokaźna liczba!

   Z tej okazji przepisałem bazę danych 493 Gorzelni oraz 129 Fabryk i Wytwórców wódek działających w Galicji w 1901 r., czyli w sumie 622 jednostki. W bazie zawarta jest miejscowość i powiat w którym znajdowała się dana Gorzelnia/Fabryka, rodzaj działalności oraz czy wskazanie własności – właściciel/dzierżawca.

   Podam jeszcze, że najwięcej gorzelni w Galicji zanotowano w 1820 r. kiedy to naliczono ich 5500! (słownie pięć tysięcy pięćset). W prawie wszystkich majątkach szlacheckich była wówczas gorzelnia i to właśnie w tym okresie nastąpiło masowe rozpijanie chłopów.

   W podanej liście gorzelni można zwrócić uwagę, że część gorzelni działała w celu wytworzenia wywaru służącego do opasu bydła/wołów – i w tym przypadku produkcja spirytusu była niejako efektem ubocznym, a głównym celem gorzelni było wytwarzanie paszy dla bydła, a im więcej bydła to więcej nawozu, a im więcej nawozu tym lepsze plony – takie rolnicze perpetuum mobile. Myślę, że z 2/3 gorzelni działało na kresach, czyli na terenie dzisiejszej Ukrainy. Co najmniej połowa Gorzelni/Fabryk należała do Żydów, sporo działało w ramach majątków szlacheckich/magnackich.

   Podana baza jest z 1901 r., nieco później, bo w kampanii 1909/10 miało być 817 gorzelni, z czego 655 znajdowało się na terenie Galicji Wschodniej, czyli dzisiejszej Ukrainie.

    Nie wiem ile z tych gorzelni przetrwało do dziś? Zapewne znikoma ilość. Dwie wojny światowe, kryzys lat 30, holokaust, rzeź wołyńska i komuna to plagi które skutecznie wykończyły galicyjskie gorzelnie i ich właścicieli.

   Co do listy Fabryk/Wytwórców – z 80% listy stanowią Wytwórcy wódki/okowity. Nie wiem czy to były np. karczmy w których właściciel kupował spirytus i sam zestawiał wódkę? czy to byli jacyś faktycznie mali producenci? Czy to były też gorzelnie – tylko w spisie ich właściciele inaczej określili swoją działalność?  Myślę, że każdego po trochu, ale zwróciłem tu uwagę, że jest kilka pozycji gdzie ten sam właściciel w jednej miejscowości miał Gorzelnię, a w innej wytwarzał wódkę.

   Do ośrodków-centrów w których skupiali się producenci wódek i likierów wyróżnić można: Lwów ze Zniesieniem, Stanisławów z Knihininem Kolonią i Wsią, Białą z Lipnikiem i Kraków z Wieliczką-Klasnem.

   Śliwowicę produkowano w Łącku ale też w Rajbrocie.

   Podaję jeszcze link do Bazy miejscowości kresowych Przy nazwach miejscowości gdzieniegdzie może być błąd, bo w oryginale nazwa była odmieniona.

   Może kiedyś jak ochoty starczy to chciałbym zaznaczyć na liście miejscowości, które są obecnie w Polsce, a które na Ukrainie oraz które gorzelnie działały wciąż w okresie II RP.

   Kilka widokówek do ilustracji bazy znalazłem, ponadto znalezienie czegokolwiek o dawnych gorzelniach – zwłaszcza tych z obecnej Ukrainy jest bardzo trudne.

   Jeżeli ktoś tu trafi i będzie miał informacje o którejś Gorzelni/Fabryce proszę o kontakt czajkus[a]interia.pl

1914 r. Galicja powiatyGalicja, podział na powiaty w 1914 r.

GORZELNIE W GALICJI W 1901 ROKU

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
1. Adamowa Kamionka Strumiłowa, zarząd w Busku Gorzelnia Badeni Kazimierz hr.
2. Andrychów Wadowice Gorzelnia Schädl Wilhelm
3. Balice Kraków Gorzelnia Radziwiłł Dominik ks.
4. Balice Mościska Gorzelnia Skibniewski Bronisław
5. Balin Chrzanów Gorzelnia i stajnia opasowa Selinger Baruch
6. Baryłów Brody Gorzelnia Wittlin Samuel
7. Basznica Dolna Cieszanów Gorzelnia Gołuchowska Maria hr.
8. Baworów Cieszanów Dzierżawa gorzelni Fedorowicz Leon
9. Bedrykowce Zaleszczyki Gorzelnia Rosenbaum Aron
10. Beremiany Zaleszczyki Gorzelnia Heydel Franciszek Br.
11. Bertniki Buczacz Gorzelnia Sass Nachman
12. Besko Sanok Gorzelnia Łysakowski Józef
13. Biała Gorzelnia Lindert Aniela
14. Biała Tarnopol Gorzelnia Willner Leon
15. Białokiernica Podhajce Gorzelnia Rottenberg Leib
16. Biały Kamień Złoczów, centralny zarząd Kraków Gorzelnia Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia
17. Biały Potok z Chomiakówką Czortków Gorzelnia Liebmann Mechel i Peczenik Jonasz
18. Bieździatka Jasło Gorzelnia Romer Stanisław hr.
19. Bilicz Borszczów Gorzelnia Kaufmann Fani
20. Biłka Przemyślany Gorzelnia Goldman Jakób
21. Blizne Brzozów Gorzelnia Kwiatkowski Piotr
22. Błażowa Rzeszów Gorzelnia Skrzyński Zdzisław
23. Bobiatyn Sokal Gorzelnia Bram Dawid
24. Bobrowniki małe Tarnów Gorzelnia Potocki Dominik hr.
25. Bobulince Buczacz Gorzelnia Aschkenazy Mojżesz Dawid i Kaufmann Benjamin
26. Bogdanówka Skałat Dzierżawa gorzelni Süssermann Izaak i Ehrlich Juda
27. Boguchwała Rzeszów Gorzelnia Starszewski Maurycy
28. Bohatkowce Podhajce Gorzelnia Bieder Marek
29. Bolanowice Mościska Gorzelnia Spadkobiercy Kazimierza hr. Drohojewskiego
30. Bolestraszyce Przemyśl Gorzelnia Federbusch Abraham i Sprung Alter
31. Bołszowce Rohatyn Gorzelnia Krzeczunowicz Aleksander
32. Boratyń Sokal Gorzelnia parowa Dzieduszycki Włodzimierz hr.
33. Borki Małe Skałat Gorzelnia Leszczyński Jan
34. Borki Wielkie Tarnopol Dzierżawa gorzelni Sochanik Tadeusz
35. Borszczów Gorzelnia Feldschuha Izaaka spadkobiercy
36. Borynicz Bóbrka Gorzelnia Mycielski Stanisław hr.
37. Bosyry Husiatyn Dzierżawa gorzelni Fast Perla i Weisselberger Mariem
38. Bożyków Podhajce Gorzelnia Słomaniccy Ludwik I Maria
39. Branice Kraków Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
40. Bratkowice Gródek Gorzelnia Kolischer Henryk dr.
41. Brykuła Stara Trembowla Gorzelnia Sommerstein Maurycy
42. Bryńce Cerkiewne Bóbrka Gorzelnia Fredrowa Felicja hr.
43. Brzeszcze Gorzelnia Bartke Adolf
44. Brzezie Bochnia Gorzelnia Żeleński Władysław
45. Brzeźnica królewska Żydaczów Gorzelnia Pawlikowski Stanisław
46. Brzozdowce Bóbrka Gorzelnia Korzenny Wiktor
47. Brzuka Dobromil Gorzelnia i wypas wołów Ringel Zofia
48. Brzyska Jasło Gorzelnia i wypas bydła Kotarski Stanisław
49. Bucniów Tarnopol Gorzelnia Serwatowski Teodor
50. Budy przeworskie Przeworsk Gorzelnia Lubomirski Jerzy ks.
Gorzelnia w Brzozdowcach - pocztówka z 1915, wyd. Saul Berek. The distillery, postcard, published by Saul Berek - 610

Gorzelnia w Brzozdowcach własność Wiktora Korzennego, lista nr 46

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
51. Budyłów Brzeżany Gorzelnia Rothstein Abraham i Joel
52. Bukaczowce Rohatyn Gorzelnia Christiani Kronwalda Teodora Br. spadkom.
53. Burkanów Podhajce Gorzelnia, wyrabia spirytus Sommerstein Maurycy
54. Burakówka Zaleszczyki Dzierżawa gorzelni Bözner Nuchim i Mojżesz
55. Burdiakowce Borszczów, centralny zarząd Skała Gorzelnia Gołuchowski Agenor hr.
56. Byczkowce Czortków Gorzelnia Cielecki Juliusz
57. Byszów Sokal Gorzelnia Tarnowski Juliusz hr.
58. Cebrów Tarnopol Gorzelnia Garapich Michał
59. Cecowa Złoczów Gorzelnia Markus Dawid
60. Cewków Cieszanów Gorzelnia Jędrzejowicz Stanisław
61. Chlebowce wielkie Bóbrka Gorzelnia Potocki Roman hr.
62. Chlewczany Rawa Gorzelnia Gelber Salomon
63. Chmieliska Skałat Dzierżawa gorzelni Jawetza Józefa nieobjęta masa spadk.
64. Chocimierz Horodenka Gorzelnia i wypas wołów Weissmann hersch i Mechel
65. Chodaczkowo Wielkie Tarnopol Dzierżawa gorzelni Willner Juda
66. Chołojów Kamionka Strumiłowa, centralny zarząd w Radziechowie Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
67. Chorostków Husiatyn Gorzelnia Siemieńska-Lewicka Zofia hr.
68. Chorzelów Mielec Gorzelnia Tarnowski Jan hr.
69. Chudyjowce Borszczów Gorzelnia Braksmajer Leib
70. Cieszanów Gorzelnia i wypas bydła Gnoiński Jan Antoni
71. Cieszanów Gorzelnia parowa, wyrabia okowitę Jastrzębski Bolesław
72. Cieszyna Strzyżów Gorzelnia Mycielski Franciszek hr.
73. Czabarówka Husiatyn Dzierżawa gorzelni Rubel Mojżesz
74. Czanyż Kamionka Strumiłowa, centralny zarząd w Radziechowie Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
75. Czarnokońce Wielkie Husiatyn Gorzelnia Wolańska Matylda
76. Czechy Brody Gorzelnia Krajewski Adam
77. Czernelica Horodenka Dzierżawa gorzelni Bezuer Józef
78. Czerwonogród Zaleszczyki Gorzelnia i wypas wołów Poniński Kalikst ks.
79. Cześniki Rohatyn Gorzelnia Maniewski Marian
80. Czołhanie Dolina Dzierżawa gorzelni ze stajnią opasową Kularski Jakób
81. Czorsztyn Nowy Targ Gorzelnia Rossmann Efroim
82. Dankowice Gorzelnia Schneider Wilhelm
83. Darachów Trembowla Gorzelnia Sommerstein Jakób dr.
84. Dąbrowa Cieszanów Gorzelnia Jungst Stanisław
85. Dąbrówka Starzeńska Brzozów Gorzelnia Starzeński Albert hr.
86. Demborzyn Pilzno Gorzelnia Pieniążek Ignacy
87. Demianów Rohatyn Gorzelnia Dzieduszyccy Klemens Maria hr.
88. Dmytrów Kamionka Strumiłowa Dzierżawa gorzelni Wittlin Adolf
89. Dobrków Pilzno Gorzelnia Heisig Reinhold
90. Dobrowody Podhajce Gorzelnia Schapira Sprince
91. Dobrowody Zbaraż Gorzelnia Bączkowski Władysław
92. Dołhe Trembowla Dzierżawa gorzelni Mannheim Chanina
93. Dołżanka Tarnopol Dzierżawa gorzelni Masa spadkowa po Aronie Sommersteinie, przez zarządczynię Sommersteinową Annę
94. Domaszów Rawa Gorzelnia Goldstern Salomon Naftali
95. Draganówka Tarnopol Gorzelnia Sommerstein Józef
96. Drohowyż Żydaczów Dzierżawa gorzelni Ostrowski Wiktoryn
97. Dubowce Tarnopol Dzierżawa gorzelni Krzysztofowicz Jakób
98. Dusanów Przemyślany Gorzelnia Obertyński Zdzisław
99. Dydkowce Brody Gorzelnia Radziejowska Julia
100. Dydnia Brzozów Gorzelnia Podhorecki Tadeusz
1909 r. Horodenka Gorzelnia

Gorzelnia w Horodence. Horodenka jest na liście w części dot. Fabryk nr 27

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
101. Dyniska Rawa Gorzelnia Skolimowski Józef
102. Dyńsk (w Dyńskach) Rawa Gorzelnia Beer Abraham Majer
103. Ernsdorf Bóbrka Gorzelnia Czajkowski Henryk
104. Gaje Starobrodzkie Brody Gorzelnia Schapira Seinwel
105. Głowaczowa Pilzno Gorzelnia Rey Mikołaj hr.
106. Grzymałówka Brody Gorzelnia Hornstein Chaim
107. Hadyńkowce Husiatyn Gorzelnia Cielecki Artur Zaremba
108. Harbuzów Złoczów Gorzelnia Wodzicki Aleksander hr.
109. Harta Brzozów Gorzelnia Skrzyński Zdzisław
110. Hiniowice Brzeżany Gorzelnia Traczewski Kazimierz
111. Hinkowce Zaleszczyki Gorzelnia Pohoryles Abraham i Beile
112. Hlibów Skałat Gorzelnia Koziebrodzki Szczęsny hr.
113. Hłuboczek Wielki Tarnopol Dzierżawa gorzelni Franzos Dawid
114. Hnilice Wielkie Zbaraż Gorzelnia Weissglas Abraham
115. Hnizdyczów Żydaczów Gorzelnia Starzeńska Zofia hr.
116. Hodorów Bóbrka Gorzelnia Vaux Kazimierz de Br.
117. Hodów Złoczów Gorzelnia Mosiewicz jan
118. Hohołów Sokal Wyrób wódki w parowej gorzelni Możarowski Szymon
119. Holendry (Halicz Holendry) Podhajce Gorzelnia Kaminker Ozjasz
120. Holeszów Żydaczów Gorzelnia Thoma Leona spadkobiercy
121. Hołhocz Podhajce Gorzelnia Torosiewicz Klaudia
122. Hołowczyńce Zaleszczyki Gorzelnia Böhmerwald Bernard
123. Horbków Sokal Gorzelnia parowa Lanckoroński Zbigniew hr.
124. Horodnica Husiatyn Dzierżawa gorzelni Freilich Wolf i Hager Eizyk
125. Horodyszcze Tarnopol Gorzelnia Czosnowska Modesta
126. Horyniec Cieszanów Gorzelnia Metal Natan
127. Hroszówka Brzozów Gorzelnia Dydyńska Maria
128. Hubin Buczacz Gorzelnia Bergmann Markus Leib
129. Hujcze Rawa Gorzelnia Obertyński Zdzisław
130. Husiatyn Gorzelnia Gołuchowski Adam hr.
131. Huta Kryształowa Cieszanów Gorzelnia Czortkower Izrael, Stroch Mojżesz i Leisor
132. Ihrowice Tarnopol Gorzelnia Lilienfeld Izydor
133. Iwanczany Zbaraż Gorzelnia Zieliński Władysław
134. Iwanówka Trembowla Dzierżawa gorzelni Cieński Ludwik
135. Jabłonowo Husiatyn Gorzelnia, wyrabia spirytus Czartoryska Florentyna ks.
136. Janczyn Przemyślany Gorzelnia Sander Edmund
137. Jankowce Tarnopol Gorzelnia Korytkowscy Juliusz i Malwina hr.
138. Jarczowce Złoczów Gorzelnia Krell Chaim Majer
139. Jarosławice Złoczów Gorzelnia Komarnicki Mieczysław
140. Jasienica Brzozów Gorzelnia Wysocka Zofia
141. Jasienów Polny Horodenka Gorzelnia Krzysztofowicz Roman
142. Jasionka Rzeszów Gorzelnia Jędrzejowicz Stanisław
143. Jasło Gorzelnia Piliński Kazimierz
144. Jasło Gorzelnia Włodek Samuel
145. Jawiszowice Biała Gorzelnia Krzemień Jerzy
146. Jezierna Złoczów Gorzelnia Jampoler Emil
147. Jodłowa Pilzno Gorzelnia Kollat Ludwik
148. Jurowce Sanok Gorzelnia Słoneckiego Jana Dulkana spadkobiercy
149. Juśkowice Złoczów Gorzelnia Sala Oktaw
150. Kaczanówka Skałat Dzierżawa gorzelni Dankner Salomon i Munisch

Lata 20. XX. w. Wielkie Oczy Gorzelnia i Plac targowy - 610 2Gorzelnia w Wielkich Oczach. Wielkie Oczy są na liście w części dot. Fabryk nr 112

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
151. Kalinowszczyzna Czortków Gorzelnia Ochocki Władysław
152. Kalne Brzeżany Gorzelnia Mannheim Maurycy
153. Kamienica Limanowa Gorzelnia Lustig Aron
154. Kamionka Wołoska Rawa Gorzelnia Sołowij Jan
155. Kamionki Skałat Gorzelnia Seidmann Juda Beer
156. Karowa Rawa Gorzelnia Marmarosz Kazimierz
157. Klimkówka Sanok Gorzelnia Ostaszewski Stanisław
158. Kluwińce Husiatyn Gorzelnia Bogucki Władysław
159. Knihinin Wieś Stanisławów Gorzelnia i wyrób drożdży Liebermann Babetta
160. Kobyłowłoki Trembowla Dzierżawa gorzelni Schutzman Rachmil
161. Kochany Tarnobrzeg Gorzelnia Lubomirski Hieronim ks.
162. Kociubiańce Husiatyn Gorzelnia Horodyski Ludwik
163. Kociubiańce Husiatyn Dzierżawa gorzelni Rubel Józef
164. Kolbuszowa Gorzelnia Eckstein Jakób
165. Kołodziejówka Skałat Gorzelnia Zagórski Eustachy
166. Komarowa Wolica Sokal Parowa gorzelnia Gnoiński Jan Antoni
167. Kombornia Krosno Gorzelnia i wypas wołów Szeliska Maria hr.
168. Koniuchy Brzeżany Gorzelnia Grabowski Götzendorf Ignacy
169. Koniuszki Brody Gorzelnia Schmidt Friedrich Wilhelm i Schmidt Wilhelm Adam
170. Konotopy Sokal Gorzelnia Pass Jakób
171. Końskie Brzozów Gorzelnia Reitzenstein Alfons
172. Korczów Rawa Gorzelnia Żelechowski Tadeusz
173. Korolówka Borszczów Gorzelnia Jawetza Berla spadk.
174. Koropiec Buczacz Gorzelnia Potworowski Kazimierz
175. Koropiec Złoczów Gorzelnia Wittlin Samuel
176. Korsów Brody Gorzelnia Horodyńskiego Bogusława spadkobiercy
177. Korzelice Przemyślany Gorzelnia Grad Chaim
178. Koszlaki Zbaraż Gorzelnia Małecki Tadeusz
179. Kościelniki Kraków Gorzelnia Gronner Józef
180. Kotłów Złoczów Gorzelnia Baworowski Wacław hr.
181. Koszyłowce Zaleszczyki Gorzelnia Piniński Mieczysław hr.
182. Kowalówka Buczacz Gorzelnia Czajkowski Bronisław
183. Kozłów Kamionka Strumiłowa Dzierżawa gorzelni Eder Mirosław i Spółka
184. Kozowa Brzeżany Gorzelnia Goldman Abraham i Rubel Izaak Juda
185. Krasne Złoczów, centralny zarząd Barszczowice Dzierżawa gorzelni Gerstmann Dawid
186. Krechowce Stanisławów Dzierżawa gorzelni Bergner Selig
187. Krowica Sama Cieszanów Gorzelnia Fedorowicz Adam
188. Krystynopol Sokal Gorzelnia Taube Simche
189. Krzywe Kamionka Gorzelnia Pastel Salomon
190. Krzywe Skałat Gorzelnia Baworowski Wacław hr.
191. Krzyweńkie Husiatyn Dzierżawa gorzelni Neuberger Chaim
192. Kudryńce Borszczów Gorzelnia Bartfelda Majera Spadk.
193. Kupczyńce Tarnopol Dzierżawa gorzelni Lothringera Hermana Spadk.
194. Kuropatniki Brzeżany Gorzelnia Frosch Józef
195. Kurzany Brzeżany Gorzelnia Brandes Wolf
196. Kutkowce Tarnopol Gorzelnia Gall Rudolf
197. Lacka Wola Mościska Gorzelnia Gütter Mechel
198. Lackie Małe Złoczów Gorzelnia Wikarski Leon
199. Laszki Jarosław Gorzelnia Zamojski Stefan hr.
200. Latacz Zaleszczyki Gorzelnia Krasnopolski Władysław
Budynek dawnej gorzelni rolniczej w Kolbuszowej 610

Budynek dawnej gorzelni w Kolbuszowej, nr 164

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
201. Latoszyn Ropczyce Gorzelnia Schinagel Alter
202. Leszczków Sokal Wyrób wódki w parowej gorzelni Łomnicka Stefania
203. Lipiny Pilzno Gorzelnia Karmelitów OO. Konwent
204. Lipowa Żywiec Gorzelnia J.C.W. Arcyks. Karol Stefan
205. Lisowce Zaleszczyki Gorzelnia Zajączkowski Mieczysław
206. Litiatyn Brzeżany Gorzelnia Krasucki Józef
207. Litwinów Podhajce Gorzelnia Lityński Edmund
208. Liwicz Sokal Parowa gorzelnia Gottleb Teresa
209. Lubianki Niższe Zbaraż Gorzelnia Buber Salomon
210. Lubliniec Nowy Cieszanów Gorzelnia Brunicki Zdzisław br.
211. Luboń Wielki (Lubniu) Gródek Gorzelnia Brunicki Adolf br.
212. Lubsza Rohatyn Gorzelnia Ujejski Tomasz
213. Lubycza (Królewska, Wieś) Rawa Gorzelnia Kämpfe Albert
214. Lusławice Gorzelnia Barański Michał
215. Łachodów Przemyślany Gorzelnia Hausman Wolf
216. Ładyczyn Tarnopol Dzierżawa gorzelni Kofler Dawid
217. Łapszyn Brzeżany Gorzelnia Matszyńska Aniela i Kazimierz
218. Łodygowice Żywiec Gorzelnia Stonawski Paweł
219. Łonie Przemyślany Gorzelnia Kuttin Łazar
220. Łosiacz Borszczów Gorzelnia Reiss Izaak
221. Łanowce Borszczów Gorzelnia, wyrabia spirytus Dłuski Henryk
222. Łoszniów Trembowla Dzierżawa gorzelni Cieński Bogusław
223. Łówcza Cieszanów Gorzelnia i wołownia Jampoler Adolf
224. Łówcza Cieszanów Gorzelnia Jampolski Kazimierz
225. Łuka Mała Skałat Gorzelnia Kieszkowski Jacek
226. Łukawice Cieszanów Gorzelnia Zbozil Ignacy
227. Łukawica Niższa Stryj Gorzelnia Barański Włodzimierz
228. Malec Biała Gorzelnia i gospodarstwo rybne. Sprzedaż ryb, owoców i jabłecznika Haempel Karol
229. Markuszowa Strzyżów Gorzelnia Wasilewski Stanisław
230. Mazurówka Skałat, centralny zarząd Grzymałów Gorzelnia JE. Piniński Leon hr. i Piniński Stanisław hr.
231. Medwedowce Buczacz Gorzelnia Horodyski Franciszek i Wachowicz Ignacy
232. Mieczyszczów Brzeżany Gorzelnia Horowitz Hersch
233. Mielnica Borszczów Gorzelnia Borkowski Mieczysław hr.
234. Mikulińce Tarnopol Dzierżawa gorzelni Vogel Fischel I Horn Jossel Beer
235. Mikulińce Śniatyń Dzierżawa gorzelni Goldhagen Alter i Kriegel Józef
236. Milno Brody Dzierżawa gorzelni Krell Chaim Majer
237. Miżyniec Przemyśl Gorzelnia i wypas wołów Lubomirski Adam ks.
238. Młynowce Złoczów Gorzelnia Markus Dawid
239. Moderówka Krosno Gorzelnia Gorayski August
240. Monasterzyska Buczacz Gorzelnia Hirschhorn Dawid Salomon
241. Mokrzyszów Tarnobrzeg Gorzelnia Hauser Chaim
242. Mosty Małe Rawa Gorzelnia Gedroyć Władysław
243. Mszaniec Husiatyn Dzierżawa gorzelni Mannheim Chanina i Ozjasz
244. Mszaniec Tarnopol Dzierżawa gorzelni Weissglass Nathan
245. Munin Jarosław Dzierżawa gorzelni Frommel Juliusz
246. Mużyłów Podhajce Gorzelnia Wittlin Maurycy
247. Myczkowce Lisko Gorzelnia Żurowski Wiktor
248. Myszkowice Tarnopol Gorzelnia Ostrowski Włodzimierz
249. Myszków Zaleszczyki Gorzelnia Kęplicz Marian
250. Nagnojów Tarnobrzeg Gorzelnia Biegeleisen Kopel
Niemirów gorzelnia 610

Gorzelnia w Niemirowie, nr 262

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
251. Nagoszyn Ropczyce Gorzelnia i wypas bydłą Schmindling Boruch
252. Nagórzanka Buczacz Gorzelnia Preminger Izrael Moses
253. Nagórzany Lwów Gorzelnia Wittlin Adolf i Leon
254. Nagórzany Zaleszczyki Gorzelnia Poniński Kalikst ks.
255. Narajów Miasto Brzeżany Gorzelnia, wyrabia wódki Frosch i Bleiberg
256. Narol Cieszanów Gorzelnia Federbusch Abraham
257. Narol Wieś Cieszanów Gorzelnia i wypas bydła Puzyna Julian ks.
258. Nart Nowy Nisko Gorzelnia Dolańska Jadwiga
259. Niebock Brzozów Gorzelnia Kraiński Władysław
260. Niedzieliska Przemyślany Gorzelnia Aschkenazy Mechl
261. Niemiłów Kamionka Strumiłowa Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
262. Niemirów Rawa Gorzelnia, wyrabia spirytus 91-92°T Krusenstern Karol
263. Nieznanów Kamionka Strumiłowa, centralny zarząd w Radziechowie Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
264. Niwr Borszczów Gorzelnia Jung Saul
265. Nowe Sioło Zbaraż Gorzelnia Kański Edward i Zofia
266. Nowosielce Przeworsk Gorzelnia Ordynacja ks. Lubomirskich
267. Nowosiółka Podhajce Gorzelnia Rosmarin Schmerl i Spółka
268. Nowosiółka Zaleszczyki Gorzelnia Ornstein Józef
269. Nowosiółka Złoczów, centralny zarząd Olszanica Gorzelnia Kozik Baltazar
270. Nowosiółka Grzymałowska Skałat Gorzelnia Hager Dawid i Feige
271. Nowosiółki Kardynalskie Rawa Gorzelnia Reiss Hersch
272. Nozdrzec Brzozów Gorzelnia Skrzyński Seweryn
273. Obarzańce Tarnopol Dzierżawa gorzelni Lilienfeld Izydor
274. Ocieka Ropczyce Gorzelnia Romer Wanda Maria hr.
275. Odrzykoń Krosno Gorzelnia Starowiejska Zofia
276. Ohladów Kamionka Strumiłowa Dzierżawa gorzelni Paczenik Moses
277. Ohladów Kamionka Strumiłowa Gorzelnia Zamojska Rozalia hr.
278. Okno Skałat Gorzelnia Fedorowicz Władysław
279. Okopy Rawa Gorzelnia Szczerbiński Franciszek
280. Olchowiec Borszczów Gorzelnia Haffner Izrael
281. Orzechowce Skałat, centralny zarząd w tarnopolu Gorzelnia, wyrabia spirytus Lothringerowa Ernestyna
282. Osiek Biała Gorzelnia Rudziński de Rudno Oskar
283. Ostałowice Przemyślany Gorzelnia Padlewski Włodzimierz
284. Ostapie Skałat Dzierżawa gorzelni Jawetz Józefa
285. Ostrowczyk Polny Złoczów Gorzelnia Jaworski Kazimierz
286. Ostrów Jarosław Gorzelnia Wohlfeld Maurycy
287. Padenice Mościska Gorzelnia Studnicka Ludgarda hr.
288. Panszówka Czortków Gorzelnia Bogucki Aleksander
289. Pawłosiów Jarosław Gorzelnia Siemieński Stanisław hr.
290. Pawłów Kamionka Strumiłowa Gorzelnia, wyrób spirytusu Ujejski Roman
291. Peratyn Kamionka Strumiłowa, centralny zarząd w Radziechowie Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
292. Peremiłów Husiatyn Gorzelnia Weissglas Abraham i Feliks
293. Petlikowce Stare Buczacz Gorzelnia Lewicki Michał
294. Piekary Kraków Gorzelnia parowa Miliewski Alfred
295. Piniów Tarnobrzeg Gorzelnia Rappaport Chaja Itta
296. Pisarówka ad Rekszyn Brzeżany Dzierżawa gorzelni Podlewski Wincenty
297. Pisarzowice Biała Gorzelnia Bulkowski Jerzy
298. Piszczatyńce Borszczów Gorzelnia Braksmajer Leib
299. Pleszów Kraków Gorzelnia Attesländer Stanisław
300. Pletenice Przemyślany Gorzelnia i wypas bydła Löwenkron Leon
Rappaport J. B., Dąbrowa (Małopolska) 610

Reklama jednej z nielicznych miodosytni na liście J. B. Rappaporta z Dąbrowy – lista fabryk nr 15

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
301. Płoniczna Kamionka Strumiłowa, centralny zarząd w Radziechowie Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
302. Płotycz Brzeżany Gorzelnia Blumenfeld Mojżesz Józef
303. Płotycz Tarnopol Gorzelnia parowa, wyrabia spirytus Korytkowski Juliusz hr.
304. Poburzany Kamionka Strumiłowa, centralny zarząd w Radziechowie Gorzelnia Badeni Kazimierz hr.
305. Poddupce Rawa Gorzelnia Goldberg Abraham
306. Podgrodzie Ropczyce Gorzelnia Białoskurski Inocenty
307. Podhajce Gorzelnia Zellermajer Mojżesz Hersz
308. Podhajczyki Kołomyja Gorzelnia Łukasiewicz Mikołaj
309. Podhorce Stryj Gorzelnia i fabryka drożdży, wyrabia spirytus 93-94% Brunicki Julian br.
310. Podkamień Rohatyn Gorzelnia Starzeńska Leontyna hr.
311. Podmichale Kałusz Wypas wołów i gorzelnia Graubart Dawid i Gartenberg Chaim
312. Podzamcze Kamionka Gorzelnia Osuchowski Mieczysław
313. Podzamcze Kamionka Gorzelnia Potocki Andrzej hr.
314. Polana Lwów Gorzelnia Torosiewicz Gertruda
315. Polanka Wielka Biała Gorzelnia Wysocki Teofil i Józef
316. Połtew Przemyślany Gorzelnia i wypas wołów Wittlin Samuel I Józef
317. Pomorzany Złoczów Gorzelnia Thürhaus Izaak I Mendel
318. Ponikwa Brody Gorzelnia Borkowska Olga hr.
319. Popowice Przemyśl Gorzelnia i wypas bydła Lubomirski Hieronim ks.
320. Posada Nowomiejska Dobromil Gorzelnia Czartoryska Florentyna ks.
321. Postołówka Husiatyn Dzierżawa gorzelni Jawetz Leon
322. Potok Rawa Gorzelnia Gelber Motio, Reiss Heresch i Reiss Leib
323. Potok Rohatyn Gorzelnia i wołownia Gniewosz Antoni
324. Potok Złoty Buczacz Gorzelnia Bergmann Markus Leib
325. Probużna Husiatyn Dzierżawa gorzelni Bartfeld Leib
326. Przeciszów Wadowice Gorzelnia Potocki August hr.
327. Przeciszów Wadowice Gorzelnia Walica Jan
328. Przecław Mielec Zakład gorzelniany i młyny Rey Mikołaj hr.
329. Przedbórz Kolbuszowa Gorzelnia Jamm Majer Mojżesz
330. Przemyślany Centralny zarząd Łańcut Gorzelnia Potocki Roman hr.
331. Przewłoka Buczacz Gorzelnia Reichstein Jakób
332. Przędzel Nisko Gorzelnia Ingber Abracham i Lifcia
333. Przyłbice Jaworów Gorzelnia i wypas bydła Szeptycki Jan hr.
334. Poczapińce Tarnopol Gorzelnia Herzberg Fränkel Teresa
335. Potutory Brzeżany Gorzelnia Kopystyński Józef
336. Pukienicz Stryj Dzierżawa gorzelni Hornsteina Majera spadkobiercy
337. Pustków (w Pustkowiu) Ropczyce Gorzelnia Bobrowskiej Honoraty hr spadkobiercy
338. Putiatyńce Rohatyn Gorzelnia i wypas wołów Torosiewicz Mikołaj
339. Pysznica Nisko Gorzelnia Birnbaum Wolf
340. Radziechów Kamionka Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
341. Rakowiec Horodenka Gorzelnia Baran Juda Chaim
342. Rasztowce (Raszłowce) Skałat Gorzelnia Weissglas Majer
343. Rata ? Rawa Ruska Gorzelnia Zarząd dóbr rawskich J. O. Pawła ks. Sapiehy
344. Reniów Brody Dzierżawa gorzelni Kristiampoler Nachman
345. Rodatycz Gródek Gorzelnia Mischel Bracia
346. Rosochowacice Podhajce Gorzelnia Jankowski Władysław
347. Roznoszyńce Zbaraż Gorzelnia Jawetz Emil i Jakób
348. Roznoszyńce Zbaraż Gorzelnia Kopczyńskiego Juliana Spadk.
349. Roźniatów Dolina Gorzelnia Jankowski Franciszek
350. Rożyska Skałat Gorzelnia Grocholski Roman
Rymanów Gorzelnia wyb. 1850-75 fot. B. Sołtysik - 610

Gorzelnia w Rymanowie wybudowana w latach 1850-75, nr 359, fot. B. Sołtysik

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
351. Rudna Wielka Rzeszów Gorzelnia Dąmbski Stanisław
352. Rudniki Podhajce, centralny zarząd Lwów Gorzelnia Czyżewicz Adam dr.
353. Rudniki Żydaczów Gorzelnia Polański Teodozy
354. Rusiłów Buczacz Gorzelnia Stein Izrael
355. Ruszelczyce Przemyśl Gorzelnia Intrator Izaak Jakób
356. Ruzdwiany Trembowla Dzierżawa gorzelni Jawetz Michał
357. Ryglice Tarnów Gorzelnia Szczepańska Stefania
358. Ryków Złoczów Gorzelnia Górski Franciszek
359. Rymanów Sanok Gorzelnia Potocki Józef hr.
360. Rzeczyca Rawa Ruska Gorzelnia Metal Natan
361. Rzepińce Buczacz Gorzelnia Sommerstein Maurycy
362. Rzeszyce Rawa Gorzelnia Rokasch Samuel
363. Rzyczki Rawa Gorzelnia Kämpfe Albert
364. Sarnki Dolne Rohatyn Gorzelnia Schutzman Dawid
365. Sassów Złoczów Gorzelnia Birnbaum Henryk i Feiwel
366. Sanoczek Sanok Dochód z gorzelni Rylska Józefa
367. Sidorów Husiatyn Gorzelnia Paygert Kornel dr
368. Siedliska Pilzno Gorzelnia Gorayski Stanisław
369. Siekierzyńce Husiatyn Dzierżawa gorzelni Rosenbaum Feiwel i Schabse
370. Sielec (Sielec Bieńków) Kamionka Strumiłowa Dzierżawa gorzelni Wachs Wolf
371. Sieniawa Zbaraż Gorzelnia Hütter Maurycy
372. Sieńków Kamionka Dzierżawa gorzelni Rappaport Dawid
373. Skała Borszczów Gorzelnia Gołuchowski Agenor hr.
374. Skałat Dzierżawa gorzelni Bernstein Józef
375. Skomorochy Sokal Gorzelnia Nowakowski Mieczysław
376. Skomorochy Tarnopol Gorzelnia Baworowski Władysław hr.
377. Sławentyn Podhajce Gorzelnia i fabryka drenów, wyrabia spirytus i rurki drenowe Gołąbski Juliusz
378. Słobódka Strusowska Trembowla Gorzelnia Sommerstein Maurycy
379. Słowit ? Przemyślany Gorzelnia Zawidowski Weissmann Władysław
380. Słynawa Niżna Stryj Gorzelnia Fuss Samuel
381. Smarzów Brody, centralny zarząd Lwów Gorzelnia Kronik Józef
382. Smarzów Brody Gorzelnia Landau James i Rachmil
383. Snowicz Złoczów Gorzelnia Brennholz Zygmunt
384. Sokol Kamionka Strumiłowa, centralny zarząd w Radziechowie Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
385. Sołowa Przemyślany, zarząd Łańcut Gorzelnia Potocki Roman hr.
386. Sorock Skałat Gorzelnia Baworowski Michał hr.
387. Soroka Skałat Gorzelnia Siemieński Wilhelm hr.
388. Sosnów Podhajce Gorzelnia Krzeczunowicz Aleksander
389. Spasów Sokal Parowa gorzelnia Raciborska Aniela
390. Sporysz Żywiec Gorzelnia J.C.W. Arcyks. Karol Stefan
391. Stojanów Kamionka Strumiłowa Gorzelnia Wittlin Adolf
392. Stołpin Brody Gorzelnia, wyrabia spirytus Eder Zdzisław
393. Stronibaby Złoczów Gorzelnia Obertyński Kazimierz
394. Strutyn Złoczów Gorzelnia Wahla Jakóba Majera spadk. (Wahl Jetti, Perla, Aron Józef)
395. Strzałki Bóbrka Gorzelnia Małachowska Maria
396. Suchowola Brody Gorzelnia Schumer Izaak Hersch
397. Sulimów Sokal Wyrób wódki w parowej gorzelni Łomnicka Stefania
398. Surochów Jarosław Gorzelnia Badeni Kazimierz hr.
399. Szczepanów Podhajce Gorzelnia Erbsen Hersch
400. Szerszeniowce Borszczów Gorzelnia Weissglas Hersch
1911 r. Dublany pod Lwowem Gorzelnia doświadczalna

Dublany – Gorzelnia doświadczalna

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
401. Szlachcińce Tarnopol Dzierżawa gorzelni Wechsler Majer
402. Szówsk Jarosław Gorzelnia Czartoryski Jerzy ks.
403. Szulhanówka Czortków Dzierżawa gorzelni I wypas wołów Boral Nathan i Sternberg Edward
404. Szumlany Podhajce Gorzelnia Gołębski Kazimierz
405. Szuszczyn Tarnopol Gorzelnia Piniński Aleksander hr.
406. Szwejków Podhajce Gorzelnia Skarzyński Fortunat
407. Szyszkowce Borszczów Gorzelnia Domański Seweryn
408. Świdowa Czortków Dzierżawa gorzelni Amon Jan
409. Tadań Kamionka Strumiłowa Gorzelnia Bartmańskiego Oswalda Spadk. na ręce Bardeckiego Macieja
410. Tarnawka Przemyśl Gorzelnia Fenster Józef
411. Tarnów Gorzelnia Maschler Berisch
412. Tartakowiec Sokal Parowagorzelnia Lanckoroński Zbigniew hr.
413. Temeszów Brzozów Gorzelnia Dwernicki Włodzimierz
414. Torków Złoczów Gorzelnia Markus Dawid
415. Torskie Zaleszczyki Gorzelnia Siemiginowski Włodzimierz
416. Toustobaby Podhajce Gorzelnia Feuerstein Wolf
417. Trojczyce Przemyśl Gorzelnia Ball Szymon
418. Trojczyce Przemyśl Gorzelnia Sprung Alter
419. Tropie Strzyżów Gorzelnia Wołkowicka Konstancja
420. Trościaniec (Mały) Złoczów Gorzelnia Jaworski Apolinary
421. Trybuchowce Buczacz Gorzelnia Horodyski Kornel
422. Trybuchowce Husiatyn Gorzelnia Kimmelmann Mojżesz
423. Trzciana Mielec Gorzelnia Hupka Jan dr.
424. Tuczępy Jarosław Gorzelnia Micewski Edward
425. Tudorów Husiatyn Gorzelnia Parnes Rafael i Betta
426. Turylcz Borszczów Gorzelnia Słonecki Albin
427. Turze Brody Dzierżawa gorzelni Krzysztofowicz Wincenty
428. Tuszków Sokal Gorzelnia Ricand Alexander
429. Twierdza Mościska Gorzelnia Jaruntowski Jan
430. Tyczyn Rzeszów Gorzelnia Wodzickiego Ludwika hr. spadkobiercy
431. Uherce Niezabitowskie Gródek Gorzelnia Niezabitowski Stanisław
432. Uhryn Czortków Gorzelnia Potocki Tadeusz hr.
433. Ukryńkowce Zaleszczyki Gorzelnia i wypas bydła Kimmelmann Owadie dr.
434. Uszkowice Przemyślany Gorzelnia Wybranowska Maria
435. Uścieczko Zaleszczyki Gorzelnia Poniński Kalikst ks.
436. Uwin Brody Dzierżawa gorzelni Freier Wiktor
437. Wasiuczyn Rohatyn Dzierżawa gorzelni Holz Szymon
438. Wasylów Rawa Gorzelnia Czajkowski Ludwik
439. Werchrat Rawa Gorzelnia Dębicka Honorata hr.
440. Wicyń Złoczów Gorzelnia, wyrabia spirytus Eder Mirosław i Maria
441. Wierzbica Rawa Gorzelnia Lityńska Maria Józefa
442. Wierzbowiec Trembowla Dzierżawa gorzelni Oberweger Nathan i Rosenblat Seide
443. Więckowice Jarosław Gorzelnia Marynowskiego Mieczysława spadk.
444. Winiatyńce Zaleszczyki Dzierżawa gorzelni Baran Tobiasz, Rosenbaum Aleksander i Spółka
445. Wolica Skałat Gorzelnia Kimmelmann Markus
446. Wolica Baryłowa Kamionka Strumiłowa Gorzelnia, młyn parowy, cegielnia Wittlin Samuel
447. Wołkowce ad Borszczów Gorzelnia Kimmelmann Selig i Dawid
448. Wieprz Wadowice Gorzelnia Kubserko Paweł
449. Wierzbowczyk Brody Gorzelnia Miączyński Józef
450. Witków Stary Kamionka Strumiłowa Gorzelnia Charak Abraham
Bracia Kapelusz 610 Stare Brody

Pierwsza Brodzka Rafineria Spirytusu, Fabryka rumu i likierów Braci Kapelusz nr 93 na liście fabryk wódek

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
451. Wodniki Bóbrka Gorzelnia Romanowski Józef
452. Wołczuchy Gródek Gorzelnia Gewürz Józef i Maurycy
453. Wołczyniec Stanisławów Dzierżawa gorzelni Halpern Karol dr.
454. Wołodź Brzozów Gorzelnia Trzciński Kazimierz
455. Wrobijówka Zbaraż Gorzelnia Grossmann Maks
456. Wygiełzów Chrzanów Gorzelnia Wysocki Józef
457. Wyrobijówka Zbaraż Gorzelnia Zieliński Mieczysław
458. Wysoka Strzyżów Gorzelnia Michałowski Roman hr.
459. Zaborze Rawa Gorzelnia Łączyńscy Zygmunt i Gustaw
460. Zaczernie Rzeszów Gorzelnia, wyrabia spirytus surowy (niedestylowany) Jędrzejowicz Adam
461. Zadarów Buczacz Gorzelnia Słonecki Albin
462. Zadwórz Przemyślany Gorzelnia i wypas wołów Bohdan Hipolit
463. Zagrobela Tarnopol Gorzelnia Parnas Joachim
464. Zagórz Brody Gorzelnia Garapich Antoni
465. Zalesie Czortków Gorzelnia Feldschuh Izaak
466. Zaleszczyki stare Gorzelnia Lamm Pinkas i Sp.
467. Załuż Zbaraż Gorzelnia Jawetz Emil i Jakób
468. Zamek Rawa Gorzelnia Katz Wilhelm
469. Zamoście (Przedmieście Gliniany) Przemyślany Gorzelnia i wypas wołów Blumenfeld Adolf
470. Zarubińce Zbaraż Gorzelnia Jawetz Emil i Jakób
471. Zarwanica Podhajce Gorzelnia Ochocki Roman
472. Zasów (Zassów) Pilzno Gorzelnia Łubieński Tadeusz hr.
473. Zatanów Rohatyn Gorzelnia Krell Chaim Majer
474. Zastawcze ad Hołhocze Podhajce Gorzelnia Safrina Izaaka Herza Spadk.
475. Zastawcze Zawałowskie Podhajce Gorzelnia Zimmer Pinkas
476. Zawada Ropczyce Gorzelnia Pieniążek Ignacy
477. Zawidowice Gródek Gorzelnia Weissmann Edward
478. Zwiernik Pilzno Gorzelnia, wyrabia spirytus Zwiernicka Katarzyna
479. Zazdrość Trembowla Dzierżawa gorzelni Podhorzer Mojżesz
480. Zazulińce Zaleszczyki Gorzelnia Wartanowicz Józef
481. Zbydniów Tarnobrzeg Parowa gorzelnia, wyrabia spirytus Horodyński Zbigniew
482. Złotniki Podhajce Gorzelnia Bartfeld Abraham M. i Seide Aschkenazy
483. Zubrzc Buczacz Gorzelnia Badeni Stanisław hr.
484. Zwiniacz Chortków Gorzelnia Weinberger Henryk
485. Zyzaków ? Ropczyce Gorzelnia Wojciechowski Wiktor
486. Żabcze Sokal Gorzelnia Hütter Markus
487. Żabno Tarnobrzeg Gorzelnia Kanarek Rachmiel
488. Żniatyń Sokal Gorzelnia Parnas Emil dr.
489. Żuków Horodenka Gorzelnia i wypas wołów Teodorowicz Antoni
490. Żuków Złoczów Gorzelnia Olszowski Eugen
491. Żurawiec Rawa Gorzelnia Federbusch Abraham i Hersch
492. Żyrawka Zaleszczyki Gorzelnia Katz Izaak
493. Żyżnomierz Buczacz Gorzelnia Kofler Wolf
Drohojowski K. hr., Bolanowice - Reklama 1895 Rektyfikacja, Fabryka WódekRafineria i Fabryka likierów, Rosolisów i Rymu w Bolanowicach hr. K. Drohojewskiego, nr 6

 LISTA FABRYK I WYTWÓRCÓW WÓDEK

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
1. Antoniów Tarnobrzeg Wyrób okowity Rappaport Chaja Itta
2. Bakowce Bóbrka Wyrób spirytusu i tuczenie wołów Weinberg Jakób
3. Batiatycze Żółkiew Wyrób wódki Łączyński Stanisław
4. Bełżc Rawa Wyrób wódki Lewandowski Stanisław
5. Bieniów Złoczów Destylarnia spirytusu Schwadron Mozes
6. Bolanowice Mościska Rafineria i Fabryka. C.K. Uprzw. kraj. fabryka likierów i rumu Drohojewski K. hr.
7. Borusów Bóbrka Wyrób spirytusu i tuczenie wołów Brill Abraham
8. Bratkowce Stryj Fabryka likierów Wołoskier Samuel
9. Bryńce Zagórne Bóbrka Wyrób spirytusu i tuczenie wołów Zwolski Stanisław
10. Butyny Żółkiew Wyrób wódki i wypas bydła Niezabitowski Stanisław
11. Bystrowice Jarosław Wyrób okowity Anlauf Józef
12. Chałowice Tarnobrzeg Wyrób wódki Kanarek Rachmiel
13. Chorobrów Sokal Wyrób wódki Kruszewski Wincenty
14. Czajkowa Mielec Wyrób okowity Brodt Abraham
15. Dąbrowa Wyrób miodu i wygniatanie wosku Rappaport Iser Berl
16. Dąbrówka ad Kawęczyn Mielec Wyrób okowity Lind Mojżesz
17. Derewnia Żółkiew Wyrób wódki Starzyński Tadeusz
18. Długie Sanok Wyrób okowity Wiktor Kazimierz
19. Dulcza mała Mielec Wyrób okowity Lind Leib
20. Dzików Tarnobrzeg Wyrób okowity Tarnowski Zdzisław hr.
21. Dziurków Horodenka Wyrób wódki i wypas bydła Kisil Sokal
22. Gliniany Przemyślany Rafineria spirytusu Potulicki Franciszek hr.
23. Gnojnik Brzesko Wyrób okowity Wohlfeld Maurycy i S-ka
24. Gorzeń Dolny Wadowice Fabryka likierów, rozolisów i rumu Schönker Józef
25. Grabowiec Stryj Wyrób rozolisów, likierów Wołoskier Samuel
26. Grębów Tarnobrzeg Wyrób okowity Dolański Henryk
27. Horodenka Wyrób spirytusu Romaszkan Jakób
28. Izdebnik Wadowice Fabryka likierów Arcyksiążęca fabryka jarzębiaku, likierów jarzębowych i konserw suszonych w Izdebniku.
29. Jarhorów Buczacz Wyrób wódki Starzyński Julian
30. Kiełków Mielec Wyrób okowity Berglas Berl
31. Klasno Wieliczka Fabryka spirytusu, rumu, likierów, rosolisów i octu Perlbergera H. Syn
32. Kłodzienko Żółkiew Wyrób wódki Hausmann Wolf
33. Knihinin Kolonia Stanisławów Destylarnia Regenstreif Zygmunt i Andermann Izaak
34. Knihinin Wieś Stanisławów Destylarnia wódki Kahan Mojżesz Leizor
35. Knihinin Wieś Stanisławów Fabryka likierów i rumu Kupfermann Jossel
36. Korniów Horodenka Wypas bydła i wyrób spirytusu Rubel Mojżesz
37. Koszyce Wielkie Tarnów Fabryka parowa rumu, likierów i rozolisów Schwanenfeld A.
38. Koszyce Wielkie Tarnów Wyrób octu i miodu Schwanenfeld Ascher
39. Kotowa Wola Tarnobrzeg Wyrób okowity Mandel Majer
40. Kozowa. Filie w Tarnopolu i Zagrobeli Brzeżany Rafineria spirytusu, fabryka rumu i likierów Szeliski Henryk hr.
1906 Fabryka rosolisów Szeliski Henryk hr. Kozowa 610

Fabryka rozolisów hrabiego Henryka Szeliskiego w Kozowej, na liście nr 40

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
41. Kraków ul. Floriańska 55 Wyrób wódek Kulczyńska Otylia
42. Kraków ul. Krakowska 37 Wyrób sztucznego koniaku Infeld Anna
43. Kraków ul. św. Agnieszki Wyrób sztucznego koniaku Ganz Benjamin
44. Kraków ul. Wiślna 1 Parowa destylarnia Urban Edward
45. Krechów Żółkiew Wyrób wódki Broch Lea i Kratz Noe
46. Krzyż Tarnów Wyrób gorzałki Sanguszko Eustachy ks.
47. Lednica Niemiecka Wieliczka Rafineria spirytusu Seidenfrau Abraham
48. Leszczatów Sokal Wyrób wódki Gewürz Leib i Józef
49. Lipnik Biała Fabryka likierów, rumu i rozolisów Fränkel Adolf i synowie
50. Lipnik Biała Fabryka rumu, rosolisów i likierów Gross Jakób
51. Lipnik Biała C.K. Uprzw. Rafinerya spirytusu, fabryka likierów, rumu, rosolisów, musztardy i octu Reicha Maurycego następca
52. Liski Sokal Wyrób wódki Krzyżanowski Władysław
53. Lwów Wyrób napojów słodzonych Korkes Józef Samuel
54. Lwów Rafineria spirytusu, fabryka rumu, likierów i octu Sprecher Jakób i S-ka, następcy Juliusza Mikolascha
55. Łańcut (Sonina) Łańcut C.K. Uprzw. fabryka rosolisów, rumu, likierów i Rafinerya spirytusu. Potocki Roman hr.
56. Łącko Nowy Sącz Wyrób śliwowicy Grossbard Samuel
57. Łuczyce Sokal Wyrób wódki Hütter Hersch Leib
58. Łuka Horodynka Przedsiębiorstwo wyrobu wódki i dzierżawa prawa propinacyjnego Jägermann Antonina z Abgarowiczów
59. Machów Tarnobrzeg Wyrób okowity Hauser Mozes
60. Malinie Mielec Wyrób okowity Tarnowski Jan hr.
61. Michalcze Horodenka Wyrób wódki i wypas wołów Rosenkranz Mojżesz
62. Milówka Żywiec Fabryka rosolisów i rumu Stein Bernard
63. Nidek Wadowice Wyrób wódki Walica Jan
64. Niezwiska Horodenka Wyrób spirytusu i wypas wołów Weissmann Mozes (Mühlstein Aba)
65. Opulsk Sokal Wyrób wódki Plater-Zybeck Stanisław hr.
66. Ostrów Sokal Wyrób wódki Plater-Zybeck Stanisław hr.
67. Parchacz Sokal Wyrób wódki Madejski Poraj Jan
68. Perespa Sokal Wyrób wódki Taube Simche
69. Podgórze Destylarnia i wyrób octu Wimmer Hirsch Elkan
70. Podmichale Kałusz Wyrób wódki i drożdży Spadkobiercy Mendla Süssmanna na ręce Sary Süssmann
71. Potoczyska Horodenka Wyrób spirytusu i wypas wołów Bezuer Mojżesz i Spółka
72. Poturzyca Sokal Wyrób wódki Dzieduszycki Włodzimierz hr.
73. Pójło Kałusz Wyrób likierów i Rafineria spirytusu Spindel Leib, Mühlstein Aba i Weissmann Moses
74. Przedmieście Dubieckie Przemyśl Wyrób wódki Kanner Izak (spadkob.)
75. Pustynia Ropczyce Wyrób okowity Hryby Karol
76. Raba Wyżna Myślenice Fabryka wódek zdrowotnych Zduń Jan dr i Sp.
77. Radwańce Sokal Wyrób wódki Lorenz Efroim
78. Rajbrot Wyrób śliwowicy Neumann Eliasz
79. Rekliniec Żółkiew Wyrób wódki Lewandowski Mieczysław
1901 Fabryka Wódek Zdrowotnych Zduń Jan dr, Raba Wyżna 610

Wódki zdrowotne dr Jana Zdunia – na liście nr 76

Nr Miejscowość Powiat Rodzaj Właściciel
80. Roguźno Jaworów Przedsiębiorstwo wyrobu okowity i wypasu bydła Czosnowska Marya hr. z Puzynów
81. Romanów Bóbrka, centralny zarząd Łańcut Wyrób spirytusu i tuczenie wołów Potocki Roman hr.
82. Rożnów Nowy Sącz Wyrób wódki Stadnicki Jan hr.
83. Rzeczyca Długa Tarnobrzeg Wyrób okowity Lubomirski Hieronim ks.
84. Rzemień Mielec Wyrób okowity Szaszkiewicz Gustaw
85. Rzędzianowice Mielec Wyrób wódki Hermele Mojżesz Majer
86. Rzędzianowice Mielec Wyrób okowity Thaler Selig
87. Siebieczów Sokal Wyrób wódki Plater-Zybeck Stanisław hr.
88. Siemaków Horodenka Wyrób wódki i wypas wołów Romaszkan Jakób br.
89. Skomorochy Buczacz Wyrób wódki Schlomink Abraham
90. Snowidów Buczacz Wyrób wódki Kobylański Leon
91. Sobniów Jasło Rafinerya spirytusu i gorzelnia Rubel Izak Juda
92. Stanisłówka Żółkiew Wyrób wódki Udrycki Koźma
93. Stare Brody Brody Rafineria Spirytusu. Fabryka rumu i likierów Kapelusz bracia
94. Starygród Sokal Wyrób wódki Mendrechowicz Róża
95. Strzegocice Pilzno Wyrób wódki Pieniążek Ignacy
96. Strzylcz Horodenka Wyrób spirytusu i wypas wołów Baumann Emanuel
97. Sufczyn Brzesko Wyrób okowity Goldberg Juda
98. Szarpańce Sokal Wyrób wódki Biliński Karol
99. Szczucin Wyrób okowity Lubomirska Eleonora ks.
100. Świtarzów Sokal Wyrób wódki Kownacki Tadeusz
101. Tłusteńkie Husiatyn Rafineria spirytusu, wyrabia spirytus rafinowany 96° Trallesa Horodyski Leon
102. Troki Sokal Wyrób wódki Saphier Mojżesz
103. Trzciana Mielec Wyrób okowity Tannenbaum & Hollender
104. Trzebuska Kolbuszowa Wyrób okowity Zamojski Jan Władysław hr.
105. Tudorkowice Sokal Wyrób wódki Loewenherz Józef
106. Turbia Tarnobrzeg Wyrób okowity Lubomirski Hieronim ks.
107. Tuszyn Mielec Wyrób okowity Stieglitz Markus
108. Udnów Żółkiew Wyrób wódki Obertyński Jan
109. Uhrynów Sokal Wyrób wódki Loewenherz Józef
110. Waniów Sokal Wyrób wódki Munter Herman i Alfred
111. Waręż Miasto Sokal Wyrób wódki Marmarosz Kazimierz
112. Wielkie Oczy Jaworów Wyrób okowity Strassberg Leib
113. Wielopole Ropczyce Wyrób wódki Brandt Helena
114. Wielowieś Tarnobrzeg Wyrób okowity Tarnowski Zdzisław hr.
115. Wojsław Mielec Wyrób okowity Łubkowski Juliusz
116. Wojsław Mielec Wyrób okowity Sękowski Stefan
117. Wojsławice Sokal Wyrób wódki Rottwiller Julia z domu Radziejowska
118. Wola Zdakowska Mielec Wyrób okowity Trzeciecki Władysław
119. Wróblowice Tarnów Wyrób wódki Tabaczyński Adam
120. Wyczółki Buczacz Wyrób wódki Safrin Juda
121. Zabłocie Żywiec Fabryka rosolisów, likierów, rumu i spirytusu Munk Herman
122. Zaleszczyki Małe Buczacz Wyrób okowity Pohorilles Adolf
123. Zełdc (Zełdcu) Żółkiew Wyrób wódki Thoma Leona spadkobiercy
124. Ziempniów Mielec Wyrób okowity Aschheim Kreindl
125. Zniesienie Lwów Rafineria Spirytusu. Fabryka likierów i rumu Baczewski Józef Adam
126. Zniesienie Lwów Wyrób rumu i słodzonych napojów Goldfrucht Salomon
127. Zniesienie Lwów Wyrób słodzonych trunków Kronik Józef
128. Zniesienie Lwów Wyrób rumu i trunków słodzonych Losch Golde Rose
129. Zniesienie Lwów Wyrób słodzonych wódek i piwa Spiegel Izrael
1894 Baczewski Józef Adam, Lwów, Zniesienie. Wódka Baczewskiego 1782 610Józef Adam Baczewski – reklama z 1894 r., tu akurat najprzedniejsze likiery francuskie, które sprzedawano w cebulastych butelkach

   Najbardziej mnie zdziwiła Fabryka Potockich w Łańcucie – bo jako adres podana jest Sonina, dziwne? Nie wiem też czy w Tarnowie (Koszyce Wielkie) Schwanenfeldów było dwóch czy był jeden Ascher? Wydaje mi się, że był jeden. No i w okolicach Mielca strasznie dużo wytwórców wódki 🙂

   Jak starczy zapału to kiedyś podam Gorzelnie w Królestwie Polskim.

(3110)

No comments yet.

Dodaj komentarz