Witam,
Dzisiaj dokończenie wpisu na temat miodów pitnych (CZĘŚĆ 1). Przypominam, że jest to fragment książeczki pt. „Wyrób Win i Miodów z owoców sposobem domowym i fabrycznym” napisanej przez Iksa Wobarga i wydanej w Przemyślu w 1925 r.
MIODY OWOCOWE – 1925 r.
Napoje te nie tylko dorównywają, ale nieraz przewyższają najsławniejsze wina zagraniczne, jak Tokaj, Madera, Malaga itp. Wyrabia się je w ten sposób, jak miody, jednak dodaje się do brzeczki soku owocowego zamiast doprawy; zyskują przez to miody na szlachetnym aromacie i winnym, orzeźwiającym smaku. Napoje te są właściwie winami, gdyż od miodów wyróżniają się bardzo i smakiem i aromatem, zaś od win dzieli ich tylko sposób przyrządzania brzeczki na gorąco i często mały stosunkowo procent kwasu, to też sądzę, że ta druga nazwa będzie właściwszą, zwłaszcza dla miodów owocowych, przeznaczonych na wywóz.
Brzeczka na te napoje nadaje się jako dwójniak, półtrzecia, lub trzeciak. Można ją przyrządzać sposobem podanym przy miodach, lub też na zimno, tj. rozpuszczeniem surowej patoki w odpowiednich ilościach wody przegotowanej. Do brzeczki tej dolewa się z owoców przeciętnie 2 l na 10 l brzeczki, bardzo kwaśnego soku mniej, słabo kwaśnego więcej, po czym poddaje się fermentacji, zaczyniwszy poprzednio drożdżami. Z resztą postępuje się jak z winami.
Najpospolitszymi były w Polsce wiśniaki, dereniaki i maliniaki.
Wiśniak najlepszy z brzeczki dwójniaka. Na 10 l brzeczki – 2 litry soku z wiśni, albo na 10 l brzeczki trzeciaka 1 i pół – 2 l soku. Z wiekiem staje się lepszym.
Maliniak można robić na dwójniaku, lub trzeciaku. Na 10 l dwójniaka – 2 i pół l soku z malin, Na 10 l trzeciaka – 2 l soku z malin. Smak bardzo łagodny, z czasem coraz doskonalszy, choć zapach z czasem traci.
Dereniak najlepszy na dwójniaku. 10 l brzeczki – 2 l soku, lub na 2 l trzeciaka – 1 i pół l soku. Przechowywać można go do 5 lat.
Agrestniak. Na 10 l dwójniaka dolać 2 do 2 i pół l soku, lub też na 10 l trzeciaka dodać 1 i pół l soku. Jest to najlepsze nasze wino i może przewyższyć doskonałe wina zagraniczne, jak Tokaj, Madera, malaga, słodkie wino greckie, włoskie itp.
Gruszniak. Na 10 l dwójniaka dolać 5 l soku z grusz, albo na 10 l trzeciaka 3 i pół l soku. Jest to napój bardzo łagodny i przyjemny. Sok z grusz dzikich (cierpkich, poślednich), można użyć mniej.
Jabłczak. Na 10 l dwójniaka dodać: 1 i pół l soku z jabłek kwaśnych lub 2 i pół l soku z jabłek słodkich. Na 10 l trzeciaka dodać: 1 i pół l soku z jabłek kwaśnych, lub 2 l soku z jabłek słodkich. Z czasem napój ten się doskonaleje.
Borówczak (czerniczak). Na 10 l trzeciaka dodać: 2 i pół l soku z borówek lub też na 10 czwartaka 2 l soku z borówek (czernic). Zdrowy ten napój, czasem coraz lepszy, przewyższa najlepsze wina francuskie.
Kwaśniczak. Na 10 l dwójniaka dolać 1 i pół l soku z kwaśnego (berbersu) lub na 10 l trzeciaka 1 l soku z kwaśnic (berberysu). Kwaśniczak jest także napojem smacznym i zdrowym.
Soku z jeżyn (ostrężyn), trześni, śliwek i poziomek dodaje się na 10 l dwójniaka 2 i pół l, zaś na 10 l trzeciaka 2 l soku.
Soku z borówek czerwonych (brusznicy, gogodzy), jarzębiny lub tarek (tarniny) dolewa się na 10 l dwójniaka 2 l, a na 10 l trzeciaka 2 i pół l soku.
Porzeczniak. Na 10 l dwójniaka dolać: 1 i pół l soku, a na 10 l trzeciaka 1 l soku.
Winogroniak. Na 10 l dwójniaka dolać: 3 l soku, a na 10 l trzeciaka 2 l soku. Można go wyrabiać z winogron niedojrzałych.
Iks. Wobarg
(783)
Leave a Reply