Kessler’s Private Blend Blended Whiskey to jedna z moich ulubionych buteleczek, głównie jeżeli chodzi o jej fasetkową buteleczkę jak i stan zachowania. Podejrzewam tylko, że buteleczka ta ma 75 lat, a wygląda jakby ją wczoraj wyciągnięto z pudełka. Na początku 2008 r. wygrałem 3 takie buteleczki na amerykańskim ebay. Buteleczki te mają/1 miała zielony znaczek opłaty skarbowej stanu Pennsylvania – z pierwszej pozostałości tego znaczka usunąłem – czego czasami żałuję. Druga buteleczka powędrowała do kolegi stadika71 (nie wiem kto ją teraz posiada, po stadikowej wyprzedaży) i trzecia ze znaczkiem SAMPLE NOT TO BE SOLD – niefortunnie naklejonym na środku etykietki jest także u mnie. Zielony znaczek opłaty skarbowej tego typu pojawiał się na buteleczkach do 1938 r. zaś czerwona banderola o tej konfiguracji była naklejana do 1945 r. Buteleczka została wyprodukowana przez Julius Kessler Distilling Company w Lawrenceburgu w Indianie.
Blended whiskey oznacza, że jest to blend czystej whiskey i czystego alkoholu zbożowego w proporcji 1/4 whiskey i 3/4 spirytusu, z czego 19% whiskey miało 3-lata i 6% 4-lata.
Poniżej artykuł z magazynu Time z 26 sierpnia 1935 r. na temat marki Kessler
KESSLER
„Starzy prohibicjoniści jeszcze do dzisiaj wzdrygają się na myśl o Juliuszu Kesslerze. Kessler był szefem przedwojennej „Whisky Trust”, nie cieszącej się zbyt dobrą opinią. Ponadto, był on znany jako osoba, która sprzedała więcej whisky niż ktokolwiek inny. Julisz Kessler urodził się w Budapeszcie. Kiedy w 1870 roku w Leadville wybuchła gorączka srebra sprzedawał on w tym czasie whisky w Kolorado. Przy wykorzystaniu mułów przetransportował swój ładunek whisky przez wzgórza Denver aż do Leadville. Tam sprzedawał ją w detalu w cenie 2 $ za trzy palce. Później, kiedy posiadał już swoją własną destylarnię, pobił konkurentów tym, że sprzedawał prosto do sieci detalicznych pomijając hurtowników. Wysoki, promienny, elegancki i dobrze wyglądający sprzedawca zdołał „pokonać” blisko 40 000 amerykańskich dilerów likierów. To posunięcie zapewniło mu spektakularną przewagę (w domyśle rynkową) pozwalając na przejęcie wraz z zapasami „Distillers Securities Corp. – The Whisky Trust”. Pod okresem rządów Kesslera Whisky Trust przeżywał okres swego prosperity aż do czasów prohibicji, kiedy to sporządzano whisky m.in. z drożdży, octu i denaturatu. W 1921 roku w wieku 65 lat Kessler przeszedł na emeryturę i wyjechał do Wiednia wraz z kilkoma milionami dolarów w kieszeni oraz 38 tyś. cygar.
W przeciągu okresu, gdy Kessler sprzedawał likiery musiał spróbować wielu gatunków whisky. Podejrzewał, że wszystko to co skonsumował można zamknąć w przedziale 5 galonów. Aby przygotować się na czekającą go abstynencję, był zwykł kupować 10 000 cygar za każdym razem gdy wyruszał do Hawany po melasę. Krótko po zniesieniu prohibicji Kessler wrócił na Manhattan z bullterierem Roxy aby celebrować swoje 80 urodziny. Nadal elegancki i radosny był widywany jak objada się golonkami wieprzowymi i kapustą kwaszoną, biega wzdłuż ulic w poszukiwaniu taksówki czy jak tańczy do 5 nad ranem w noc noworoczną.
W zeszłym tygodniu Joseph E. Seagram & Sons wydał przyjęcie na cześć powstania Juliusz Kessler Distilling Co. Inc, będącej w całości filią Seagrama. Kessler Distilling Co. Inc, na którego czele stoi Juliusz Kessler uruchomi linię produkcyjną oraz będzie sprzedawał whisky Kessler (od sierpnia 1935 r.) tańszą niż ta znana pod marką Seagram’s Crown.”
Dla uzupełnienia Juliusz zmarł w grudniu 1940 r. Whiskey ta jest sprzedawana po dziś dzień, należy do Beam Global i jest drugą najczęściej kupowaną american blended whiskey w USA
Poniżej inne buteleczki tej marki, pierwsza zamykana na korek wydaje się najwcześniejsza ze względów technologicznych, korki były przed zakrętkami, buteleczka ta miała znaczek z Północnej Dakoty, którego znaczki nie są jak dotąd opisane. Whiskey ta miała także najniższy wiek 2,5 lat. Druga jest identyczna jak moja i ma znaczek stanu Wisconsin z 1936 r., trzecia buteleczka ze znaczkiem stanu Floryda z 1942 r. ma już obniżony procent alkoholu z 90 do 86 Proof. 4 i 5 buteleczka to lata 50 i 60 – wydłużono okres starzenia whiskey do 4 i5 lat a także zwiększono udział straight whiskey do 27,5%. Ostatnia buteleczka z 4-letnią whisky to już lata 70. Etykietka zawiera już hasło reklamowe marki smooth as silk – gładka jak jedwab.
I jeszcze plakaty reklamowe: pierwsze dwa są z 1978 r. i ostatni 1993 r. 🙂
(461)
Leave a Reply