Witam,
Dawno już nie było nic o buteleczkach, stąd też dzisiaj wpis o hiszpańskim likierze o nazwie Cuarenta y Tres lub w USA Licor 43. Liczba 43 wzięła się stąd, że przy jego produkcji używa się 43 podstawowych składników. Piłem go kiedyś w Hiszpanii i pamiętam tylko tyle, że średnio mi smakował.
Podam hasło z książki „Alkohole Świata” autorstwa Andre Domine: „Licor 43 – Delikatna nuta wanilii subtelnie, lecz zdecydowanie naznacza aromat Likieru 42. Pozostałymi składnikami są hiszpańskie owoce, również cytrusowe, ekstrakty i esencje, oraz śródziemnomorskie zioła i przyprawy. Podobno Rzymianie, podbijając 206 r. p.n.e. obecną Kartaginę, dowiedzieli się o tajemniczym likierze, wzmacniającym toniku używanym przez ich wojennych przeciwników. Natychmiast zakazali produkcji „magicznego napoju” – jednak na próżno, jako że niedługo całe cesarstwo rzymskie upajało się likierem mirablis, W wieku XIX produkcję przejął pewien wizjonerski przedsiębiorca z Kartaginy. Likier 43 najczęściej serwuje się z lodem. Jest dość zróżnicowany, a ostatnio wśród młodzieży modne stało się łączenie go z mlekiem.”. Dziwny ten opis, ale ta książka ma fatalne tłumaczenie.
Tak się składa, że mam 4 miniaturki tego likieru z różnych okresów. Mój najnowszy nabytek to likier Cuarenta y Tres z lat 50-tych. W latach 60-tych butelkę nieznacznie zmieniono, ale dalej wyglądała podobnie.
W latach 70-tych i 80-ych zmiana już była znaczna, a likier jakimś dziwnym trafem stał się żółty?
W latach 90-tych ponownie zmieniono kształt samej buteleczki. Za to najnowsza wersja – współczesna to w porównaniu do lat 90-tych tylko zmieniona etykietka – na nowocześniejszą naklejkę.
Moim zdaniem, i te buteleczki w jakiś sposób są przykładem, ładne i ciekawe buteleczki zaczęły się kończyć, gdzieś tak od lat 60-tych, gdy ręczną i rzemieślniczą produkcję zastąpiono w Europie całkowicie maszynami i unowocześniono. Skończyły się wszelkie krawatki, kontretykietki, żłobienia na buteleczkach, koreczki i mnogość kształtów buteleczek, a zaczęły proste pojemniczki. Skutkiem tego zabiegu buteleczki zarówno w kształcie buteleczek jak i etykietek, oraz ogólnie jakości wykonania znacznie straciły. Ten stan rzeczy skończył się dopiero niedawno, po koniec lat 90-tych, odkąd nowe technologie zdobnicze są coraz częściej stosowane i buteleczki stają się coraz bardziej wymyślne.
(1016)
Leave a Reply