Witam,
Dzisiaj o wódce o nazwie Gnesnania Boonekamp – znanej także szerzej jako Gnieźnieńska Gorzka Żołądkowa.
Ojczyzną Boonekamp jest Holandia, gdzie około 1780 pewien farmaceuta z miasteczka Leidschendam, opracował napój składający się z Genever (holenderska jałowcówka) i nalewu na gorzkie zioła. Z czasem mieszanka ta zyskiwała coraz więcej zwolenników – głównie w Holandii i Belgii. Pojawiły się firmy, które produkowały ziołowe nalewki, które dodawało się do porcji Genever.
„Słownik towaroznawczy artykułów żywnościowych” autorstwa Michała Ziemiańskiego, Warszawa 1968 r. w haśle BOONEKAMP podaje, że jest to – wódka gatunkowa wytrawna korzenno-ziołowy, wyrabiana ze spirytusu rektyfikowanego zwykłego, nalewu korzenno-ziołowego, cukru i wody. Jest to klarowny płyn barwy ciemnobrązowej o intensywnie gorzkim smaku wódki korzenno-ziołowej. Moc do 40 obj., zawartość ekstraktu ok. 28 g/l.
Poniżej 3 etykietki z wódki Gnesnania Boonekamp w tym rzadkość eksportowa z Kanady.
Etykietka z powojennej Gnesnanii Boonekamp produkowanej przez Poznańskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego w Poznaniu w latach 60-tych. Na etykietce jest informacja, że wódka ta została sporządzona z 23 gatunków ziół i korzeni.
Etykietka Gnieźnieńskiej produkowanej przez Polmos, po angielsku informowano, że to wódka pomagająca na dolegliwości żołądkowe sporządzona według starej gnieźnieńskiej receptury. Mam jeszcze jedną niespotykaną etykietkę
Na powyższej etykietce nie jest napisane, że to jest Gnieźnieńska Gorzka Żołądkowa, ale te 23 zioła według mnie o tym świadczą. Dla dziarskich kanadyjczyków jest też podane dawkowanie – po łyżce na dzień 🙂
Na koniec jeszcze kilka butelek Gnesnanii Boonekamp
Oryginalna Gnesnania Boonekam B. Kasprowicza, Gnesnania Boonekamp z Poznania, który przejął receptury Kasprowicza z lat 60-tych, oraz ostatnia produkowana Gnesnania Boonekamp z Polmosu Poznań. Produkcję zakończono po 2000 roku. To nie był smaczny trunek, raczej po małym kieliszku jak bolał żołądek.
(3065)
Leave a Reply