Witam,
Dzisiaj druga część historii marki Wyborowa. (Zobacz część pierwszą).
Wiemy już, że marki Wyborowej nie wymyślił juror podczas konkursu organizowanego przez czasopismo „Izys Polska”, który rzekomo po skosztowaniu wódki przedstawionej przez Hartwiga Kantorowicza miał krzyknąć Wyborowa! – ponieważ takiego konkursu po prostu nie było. Kiedy więc Wyborowa naprawdę powstała?
Otóż, dopóki istniała Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” to ona rościła sobie miano pomysłodawcy Wyborowej – którą mieli tam wymyślić i wprowadzić na rynek w 1927 jako jeden ze sztandarowych produktów Państwowego Monopolu Spirytusowego. Ale czy na pewno?
Ogłoszenie z lutego 1898 r.
Powyżej widzimy ogłoszenie znanego w Warszawie Handlu Win (czyli dzisiejszego monopolowego) L. Wróbla, w którym poleca on kupującym Wódkę Wyborową o niemałej mocy 52% z Rektyfikacji Warszawskiej. Tak więc zdaje się, że historia wódki Wyborowej zaczyna się jeszcze w XIX w. a nie w dwudziestoleciu międzywojennym.
Problem mam tylko taki, że powyższe ogłoszenie to jak dotąd jedyny ślad Wódki Wyborowej z Rektyfikacji Warszawskiej, choć nie sądzę by był to błąd. Historia Wyborowej zaczyna się trochę gmatwać, ponieważ najbardziej znaną wódką z Rektyfikacji Warszawskiej przed I wojną światową nie była wódka Wyborowa a Wyborna, wprowadzona na rynek ok. 1890 r, o czym świadczy poniższe ogłoszenie Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu założyciela i właściciela Rektyfikacji Warszawskiej:
Mamy więc Wyborną z Rektyfikacji Warszawskiej mieszczącej się przy ul. Dobrej 18, która jak czytamy była równie ochoczo nagradzana co i podrabiana przez innych producentów wódek, z czym Rektyfikacja Warszawska oczywiście walczyła:
By sprawa nie była zbyt prostą to od 13 stycznia 1899 r. zakazano produkcji m.in. wódki pod marką Wyborna o Wyborowej nie wspominając:
Wyborna była jednak na rynku w 1913 r. o czym świadczą poniższe reklamy z różnym wierszykiem:
Poniżej jeszcze historia wódki Wybornej w etykietkach, pierwsza etykietka najcenniejsza, z dwudziestolecia międzywojennego pochodzi rzecz jasna z kolekcji Pollabela 🙂
Etykietka Wybornej 40% z Rektyfikacji Warszawskiej pochodzi najpewniej sprzed 1927 r. Zastanawia adres – ul. Spieżyńska 8, gdyż Rektyfikacja Warszawskie mieściła się przy po zmianie numeracji przy ul. Dobrej 48/50.
Etykietka z lat 60. Wyborna Żytnia Mieszana 40% produkcji Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego w Łodzi. W tym okresie zakłady spirytusowe z różnych miast używały czasem różnych wzorów etykietek dla tych samych produktów. W tym wypadku jednak raczej chodzi o inną etykietkę do Wybornej Mieszanej (mieszana – oznacza, że poza spirytusem żytnim używano także innego pewnie ziemniaczanego), gdyż Łódź produkowała w tym samym okresie także zwykłą Wyborną Żytnią.
Żytnia Wyborna 40% z Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego w Poznaniu z lat 60. Mam jeszcze kilka tych etykietek z innych zakładów: Warszawy, Szczecina, Starogardu, Bielska-Białej, Łańcuta.
Wyborna Żytnia 45%, czyli Excellent Rye Vodka Blended z Polmosu z lat 70.-80.
Jeden z ostatnich wzorów Wybornej Excellent. Do niedawna Wyborną z taką etykietką produkował Polmos Warszawa (który ma rozlewnię w Stalowej Woli), ale niestety zakończyli produkcję i w ich hurtowni też jej już nie ma.
Zdjęcie powiększa się po kliknięciu
Wypada dodać, że w świetle przytoczonych danych historycznych wódka Wyborna wydaje się być najdłużej produkowaną i najstarszą z dostępnych do niedawna polskich marek wódki. Nie Wyborowa a Wyborna – kto by się spodziewał? Ciekawe czy Polmos Warszawa wiedział o tym, gdy postanowił zakończyć jej produkcję? Wydaje się, że w konkury o palmę pierwszeństwa mogłaby ewentualnie stanąć stołowa Stołowa – ale także ta marka nie jest w chwili obecnej produkowana przez Polmos Siedlce.
Wyborna jest słynna wśród kolekcjonerów miniaturek z jeszcze jednego powodu. Otóż jedyny znany egzemplarz tej miniaturki znajduje się w kolekcji kolegi andrzeja70.
Dodam jeszcze, że we wspomnianym już czasopiśmie „Izys Polska” z 1826 r. jest artykuł „Aparat do odebrania wódce nieprzyjemnego smaku” przedruk z Pisma „Annales de l’Industrie nationale et étrangére”, w którym omawia się zestaw kilku filtrów przepływowych z wypełnieniem ze słomy, żwiru, piasku i węgla drzewnego dochodzą do konkluzji „[…] przystawiwszy ostatnie (naczynie) C, otrzymaliśmy wódkę, którey smak był czysty i wyborny.”
W kolejnym odcinku o Wyborowej w II RP. Zobacz CZĘŚĆ 3
(1827)
Mam butelkę z etykietą „Żytnia Wyborna” 0,25 L kapslowana z Białostockiej Wytworni Wódek. Cena 31,-