Witam,
Mam na blogu do omówienia kilka książek o alkoholach. Zacznę od książki kolegi Przemysława Karwowskiego „Od likierów do luksusowej. Historia i leksykon produktów Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych w Zielonej Górze”.
Książka ta staraniem autora jest wydana perfekcyjnie. Ma twardą okładkę, dobry papier i jest wydrukowana w kolorze. Liczy 333 strony z czego 150 stron to ilustrowany leksykon produktów LWWG z lat 1945-2004.
Przemek pracując nad tą książką przeanalizował archiwa zakładu jak i archiwa Polmosu w Warszawie, sfotografował butelki znajdujące się w „izbie pamięci” w Zielonej Górze, zeskanował etykietki oraz przeprowadził szereg rozmów z pracownikami zakładu. Wykorzystał także własne zbiory. Ja co o mogłem to pomogłem w niewielkim wymiarze. Dzięki jego ogromnej pracy dostajemy do ręki profesjonalne opracowanie dziejów zakładu, historii jego kluczowych pracowników, technologi i procesu produkcji oraz produktów. Wiadomo, że zakłady w Zielonej Górze były obok zakładów w Poznaniu najważniejszym (bo eksportowym) producentem alkoholi mocnych w powojennej Polsce. Wiadomo też, że pod koniec lat 90-tych XX wieku były największym pod kątem liczby rodzajów produkowanych alkoholi zakładem w Europie. Stąd też można przyjąć, że w książce tej opisana została zapewne ponad połowa z alkoholi produkowanych w Polsce przez Polmos.
Nic nie wskazuje również na to, że kiedykolwiek powstaną podobne publikacje dotyczące historii i produktów pozostałych Polmosów. Zakłady w Warszawie, Łodzi (i Sieradzu), Krakowie, Poznaniu i Łańcucie zostały zamknięte a w pozostałych nie ma chyba tej klasy pasjonatów. Tym samym książka Przemka stanowi nieocenione źródło rzetelnej wiedzy na temat historii produkcji alkoholi mocnych w Polsce i dzięki niemu ta historia jest mniej mroczna!
Każdy pasjonat tematu z pewnością powinien ją kupić. Zresztą stosunek ceny – 49,90 zł (plus koszt wysyłki) do jakości jest znakomity. Książkę można zamawiać np. poprzez allegro (można wpisać np. „polmos” to wyświetli książkę).
Zobacz też Fanpage dotyczący książki, gdzie są m.in. linki do wywiadów z Przemkiem.
(1392)
Widzę, że twój blog dalej się kręci. Dobra robota