Mamy wrzesień i wraz z nim tradycyjne od jakiegoś czasu informacje o urodzinach Jacka Danielsa. Jack Daniel’s ma największą od jakiegoś czasu sprzedaż w kategorii whisky/whiskey na świecie. Promuje się także mocno swoją historią, zwłaszcza tą odległą i wychodzi mu to bardzo dobrze. W moim przekonaniu jednak w złotym okresie bourbonów/whiskey – jaki przypadał na lata 30. XX w. była to dosyć nieznacząca marka, a największą marką była wówczas Four Roses.
Widziałem jakiś czas temu na juesej ebay, miniaturki Jacka Danielsa pochodzące niby z lat 30. XX wieku. Zdjęcia były bardzo niewyraźne, ale to są miniaturki (zdjęcia na samym dole).
Jakiś czas później pojawiła się taka miniaturka (zdjęcie po prawej) i żyłem w przekonaniu, że taka faktycznie w latach 30 była wyprodukowana, wśród tysięcy innych.
Niedawno zadałem pytanie o te miniaturki Davidowi M. Spaid, który jest jednym z najbardziej znanych kolekcjonerów na świecie i np. wydał wraz z Jamesem A. Triffon w 1978 r. kolorowy katalog z miniaturkami whiskey The Whiskey Miniature Bottle Collection.
David mi odpowiedział: nie wiem skąd masz te zdjęcia ale o ile wiem są to podróbki zrobione przez pewnego nieuczciwego kolekcjonera. W latach 30. było kilka miniaturek z destylarni JD (jak rozumiem Lem Motlow), ale nie pod marką Jack Daniel’s tylko np. Lem Motlow.
Jack Daniel’s zrobił parę miniaturek 40-50 lat temu, które były rozdawane przez firmę i były dość ciekawe.
Wiadomo jak bardzo obecnie Jack Daniel’s jest popularny i poszukiwany przez kolekcjonerów, ale przed zakupem wydawałoby się najstarszych miniaturek z tej firmy radzę się dobrze zastanowić, bo jak widać na zdjęciu na samej górze etykietki można na ebay kupić.
Poniżej jeszcze zdjęcia jednej z pierwszych miniaturek prawdziwego Jacka Danielsa prawdopodobnie z 1953 r. Jak można przeczytać na kontretykietce whiskey miała 5 lat.
Co by jeszcze tu dodać? Można się przyjrzeć, że z boku etykietki JD jest napisane The Oldest Registered Distillery in the United States, Distillery No. 1, est. 1866 – o co chodzi?
Ano o by sprawić wrażenie jaki to Jack Daniel’s jest ważny, stary i uznany tylko, że PR mija się z prawdą.
W USA jest paru specjalistów, którzy piszą jak było naprawdę, a przynajmniej Ja im ufam bardziej niż specjalistom od PR-u Jacka. Jedną z fajniejszych stron, gdzie można się wiele dowiedzieć jest strona www.ellenjaye.com – wystarczy znać angielski, coś tam poczytać i w Polsce już można brylować swoją elokwencją i wiedzą o bourbonach 🙂
Autorzy piszą TUTAJ że to nieprawda, że Jack Daniel’s jest najstarszą zarejestrowaną destylarnią w USA, po prostu prohibicję w stanie Tennessee wprowadzono już w 1910 r., czyli na dziesięć lat przed ogólnokrajową, co oczywiście skasowało wszystkie destylarnie w tym stanie. Motlow przed 1910 r. miał już kilka salonów w miastach w Alabamie, magazyn w Chattanooga. Założył też destylarnię w St. Louis i ponownie otworzył rodzinną gorzelnię w Birmingham, Al. Jak się prohibicja skończyła w 1934 r. to Lem Motlow ponownie, z trudnościami odbudował gorzelnię w Lynchburgu i zarejestrował się w Tennessee jako producent whisky – wówczas jako pierwszy i jedyny! Dopiero jakieś 25 lat później w Tennessee zainstalował się George Dickel, czyli twórca ulubionej butelki fanów serialu Star Trek! ale to już historia na inną okazję …
Wracając do Lema Motlowa – zmarł on w 1947 r. w wieku 77 lat. W 1956 r. jego spadkobiercy sprzedali gorzelnię firmie Brown-Forman z Louisville, która uczyniła ją sławną.
(914)
Dałem link do tego wpisu na fanpagu Jack Daniel’s Polska ale go szybko skasowali
Bardzo fajny artykuł, ale bardzo poszarpany, jeśli mogę to tak określić
Dzięki za konstruktywną uwagę. Postaram się robić wpisy i pisać bardziej składnie.