Witam,
Dzisiaj mija rok od pierwszego wpisu na moim blogu TUTAJ 🙂 Widzę się dzisiaj z kolegami Grzegorzem, trzy_czwarte_litra i Łukaszem Gołębiewskim to na pewno wypijemy za tę okoliczność! Na poważnie bloga zacząłem prowadzić w połowie sierpnia i także w tym roku w tym terminie postaram się zrobić jakieś podsumowanie mojej dotychczasowej działalności.
Ale wracając do polskiej whisky…
Po publikacji wpisu o polskiej whisky – część 1/3 (miały być dwie części ale będą trzy) otrzymałem od pollabela wzór jeszcze jednej etykietki polskiej whisky sprzed II wojny światowej mianowicie – Old Polish Whisky z Fabryki Wódek i Likierów z Dzikowa. Jest to wzór etykietki zarejestrowany w Urzędzie Patentowym.
A jak w sumie poszukałem to i jeszcze Old Polish Whisky od Jakóba Haberfelda się znalazła.
A jak już się zastanowiłem nawet to doszedłem do wniosku, że Winkelhausen no musiał robić jakąś whisky i na ogłoszeniu z 1924 r. jest Aviatik Whisky 🙂
Kliknij na obrazek to się powiększy
W okresie PRL-u produkowano w Szczecinie (czy jeszcze gdzieś? chyba nie) whisky w dwóch wariantach:
1. Old Polish Whisky o mocy 43%, sporządzana z odleżałej, importowanej szkockiej whisky, skupażowanej z odleżałą surówką żytnią (starką) i uzupełniona spirytusem rektyfikowanym żytnim, wyrób wysokogatynkowy.
Według innego opisu Old Polish Whisky to wódka gatunkowa naturalna mieszana, sporządzona ze spirytusów zbożowych surowych (żytnich i jęczmiennych) co najmniej 25% i rektyfikowanych, z dodatkiem wina gronowego. Jest to klarowny płyn barwy żółtej, o swoistym zapachu i smaku właściwym dla whisky. Moc 43%. Zawartość ekstraktu ogólnego do 20 g/l.
2. Zamkowa Whisky o mocy 43%, sporządzana z kupażu surówki żytniej i jęczmiennej, zestarzonych co najmniej 3 lata w beczkach o zwęglonych wewnątrz klepkach.
Polish Whisky, skoro była kupażem importowanej szkockiej whisky, to nie można jej uznać wbrew nazwie za polską. natomiast Zamkowa wydaje się, że była produkowana z surówek żytniej i jęczmiennej produkowanych w kraju, stąd jak nic za polską uznana być może. Można tu także dodać, że Zamkowa była chyba jedyną na świecie whisky z nazwą na literę Z 🙂
Old Polish Whisky w butelce tzw. litewce z kolekcji Juliana Darowskiego
Polmos produkował jeszcze dziwny wyrób pod nazwą Wódka Szkocka – Scotch Vodka Dry. Była to wódka w typie whisky szkockiej o mocy 43%; wytwarzana na bazie około 7-letnich spirytusów żytnich i koncentratu szkockiej whisky słodowej, z dodatkiem komponentów aromatyczno-smakowych. Produkowana przez Polmos Szczecin, który w latach 90. jak sądze przekształcił Scotch Vodkę Dry w Country Whisky, ale o nie w kolejnym wpisie .
(5817)
Leave a Reply