Witam,
Dzisiaj wpis o węgierskiej Fabryce Likierów V. Hillebranda mającej siedzibę w mieście Sopron po niemiecku Ödenburg, mieszczącego się przy granicy z Austrią, 73 km na południe od Wiednia.
Fabryka powstała w 1840 r. była nagradzana na licznych wystawach oraz była cesarsko-królewskim dostawcą dworu. Tyle wiem 🙂
Do soboty o niej nie miałem pojęcia, ale dzięki koledze Grzegorzowi znalazłem kilka skanów etykietek z końca XIX w. (dwie ostatnie są raczej późniejsze), których żal nie pokazać. Etykietki uważam, że są bardzo ładne. Oczywiście w Polsce zasadniczo nikogo nie obchodzą węgierskie etykietki, jednakże jeszcze sto lat temu Galicja, czyli też Kraków i Lwów, byliśmy w Węgrami w jednym Państwie. Taki Hillebrand dla Baczewskiego, Potockiego czy Mikolascha był według mnie większym konkurentem na rynku niż polskie fabryki z pozostałych zaborów. Także asortyment zawarty w katalogu, jego skala, wzory butelek w pewien sposób musiał być podobny do produkowanego przez bliższe nam firmy.
Zapraszam zatem do zapoznania się z ofertą węgierskiego producenta Likierów V. Hillebranda. 🙂
China Mandarin Liquor No 4, Szerkules No 10
Gabona-Kömény (Kminkówka) No 31 i Lucullus No 80
Korona Likör No 39 i Curaçao Triple-Sec No 79
Likier No 6 i Braziliai-Rum No 87
Numery przy etykietach powyżej odpowiadają flaszce z katalogu. Katalog pochodzi ze strony TUTAJ. Etykietka Hillebardina, który był najbardziej znanym produktem firmy oraz zdjęcie wstępne Fabryki (nie wiadomo z którego roku) także pochodzi z tej strony.
Katalog jest sprzed I wojny światowej, ale nie wiadomo z kiedy dokładnie. Ogóle wzornictwo poszczególnych gatunków likierów, które w większości są odpowiednikami, nawiązują do wyglądu pierwowzoru co oznacza, że butelka Chartreuse Hillebrand była wzorowana na oryginalnym Chartreuse, podobnie Maraschino No 21 ma oplotkę z ratafii, zieloną butelkę i czerwoną blachę na korku by przypominać oryginalny produkt Luxardo. Podobnie zunifikowane kształty dla wielu Fabryk Likierów w Europie to No 4 Mandarin – likier imbirowy, No 11 Alash – likier kminkowy, No 12 Absinthe, No 19 Benedyktynka, No 76 Curacao Triple Sec. Najbardziej jestem ciekawy kto wynalazł jako pierwszy ten likier Mandarin? Zwracam uwagę na No 18 Polską Kontuszówkę 🙂 Jest to trzecia Kontuszówka jaką widzę u węgierskiego producenta. Szkoda, że w Polsce obecnie jest zapomniana i nikt jej nie robi, bo jak widać kiedyś ten typ alkoholu był sławny i powielany.
Skanów starych węgierskich etykietek mam jeszcze duuużo, co jakiś czas może kolejne firmy zamieszczę?
(749)
Nie sądziłem, że aż tak Cię zainspiruję tym linkiem 🙂 Super, że udało Ci się znaleźć katalog. Bardzo duży asortyment.